Felipe Massa ramane la Ferrari pana in 2012

Echipa Ferrari a anuntat ca Felipe Massa va continua sa piloteze alaturi de echipa italiana pana la sfarsitul sezonul 2012. Massa a inceput sa concureze pentru scuderia Ferrari in 2006, dupa un debut modest la Sauber, iar dupa cele 60 de curse in echipamentul calutului cabrat, a reusit 11 victorii, 15 plecari de pe prima pozitie a grilei de start, precum si 360 de puncte in Formula 1.

Sunt fericit sa pilotez la Ferrari pentru inca doua sezoane” a afirmat brazilianul. “De-a lungul carierei mele in F1, am condus mereu un monopost echipat cu un motor fabricat la Maranello si asta reprezinta un motiv de mandrie pentru mine sa pot continua alaturi de aceasta echipa, care o consider a doua mea familie“.

Felipe face parte din familia Ferrari de aproape un deceniu si a crescut atat ca om cat si ca pilot, trecand prin momente dificile, dar si realizand momente de bucurie“, a afirmat managerul echipei Stefano Domenicali.

Alaturi de Fernando Alonso, care are un contract semnat pana in 2012, Felipe Massa se va alatura echipei Ferrari, pentru inca doua sezoane, grila de start ramand neschimbata pentru Ferrari in F1.

Foto: kimiraikkonen.cz