Raikkonen coechipierul lui Vettel la Red Bull in 2011?

Kimi Raikkonen este pregatit sa-l inlocuiasa pe pilotul echipei Red Bull, Mark Webber in sezonul 2011 din F1. Ziarele germane speculeaza posibila intoarcere a lui Kimi Raikkonen in F1, avandu-l coechipier pe Sebastian Vettel, contractul cu echipa Red Bull find deja in negocieri.

Pilotul in varsta de 30 de ani, are deja un contract cu Red Bull, acesta trecand de la echipa Ferrari in F1 la campionatul mondial de raliuri cu echipa Citroen Junior Team finantat tot de producatorul de bauturi energizante.

Directorul echipei Red Bull Racing, Christian Horner a afirmat recent ca venirea lui Raikkonen in 2011 este o “idee interesanta”, crescand totodata speculatiile privind plecarea lui Webber.

Horner a afirmat sambata trecuta: “suntem foarte multumiti de pilotii pe care ii avem. Mark piloteaza bine si nu este batran, fapt demonstrat de revenirea lui Schumacher. Varsta medie a pilotilor din F1 a scazut, dar cat timp Mark este motivat si rapid, nu cred ca va avea vreun gand de retragere, nu acum.”

Vettel a declarat: “eu si Kimi suntem buni prieteni, dar pana la urma nu conteaza cine sta in cealalta masina, pentru ca tot trebuie sa-l inving. Nu stiu ce planuri are echipa. Si pana la urma este si decizia lui Kimi si forma in care se afla, pentru a pilota in F1.”